Екстремологія вивчає життєдіяльність і поведінку людей у екстремальних ситуаціях. У контексті цієї науки учні вивчаються адаптаційні механізми, поведінкові стратегії, психологічні техніки, отримують навики лідерства у позапланових обставинах. Вивчення ситуацій, з якими Ви можете стикнутися за тих чи інших форс-мажорних умов загартовує Ваш мозок, допомагає уникнути стресу і забезпечує Вас виграшними стратегіями, про які Ви зможете згадати та використати буквально автоматично.
Розглянемо детально ситуацію проведення походу в горах. Дана ситуація – нестандартна, оскільки більшість людей нині не має досвіду походів із дитинства, та не завжди правильно оцінює усі можливі обставини, за яких може піддатися ризику у поході. Розглянемо речі, на які варто звернути увагу людині, яка чи не вперше збирається у гірський похід.
Погодні умови. Перед тим як планувати похід, варто дізнатися про прогнози. Якщо є імовірність поганої погоди, туманності абощо, то похід варто відкласти, оскільки в інакшому випадку ризик отримання травм значно вищий. Сам по собі похід у гори, - вже певний ризик, тому додаткові шанси травмуватися потрібно мінімізувати.
Місцевість. Можливо, Ви вперше ідете в похід в гори із даним гідом. У будь-якому разі, Вам потрібно зібрати побільше інформації щодо місцин, якими Ви будете йти. У сучасному світі, підключивши Інтернет-форуми, групи для туристів, відгуки, легко отримати інформацію «з перших рук» від людей, що вже подорожували даним маршрутом у такий самий сезон. Спитайте їх рекомендацій.
Ваш особистий стан здоров'я. Якщо Ви маєте серцево-судинні захворювання, проблеми з артеріальним тиском, дихальною системою, - перед тим, як прийняти рішення про похід, варто проконсультуватися з лікарем. Можливо, Ваш стан здоров’я наразі потребує спочатку провести певні лікувальні процеси, а вже потім звертатися до теми походів. Якщо все гаразд, - тим не менш, візьміть із собою аптечку з антисептиком, пластирем, засобами проти шлунково-кишкових інфекцій. Також покладіть ліки від хронічних захворювань, якщо маєте такі в анамнезі.
Змінений стан свідомості. Не варто мандрувати у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння. Перед та під час походу в гори не варто вживати ці речовини, задля безпеки власного здоров’я та життєдіяльності.
Засоби зв’язку. Обов’язково візьміть із собою засоби зв’язку та навігації. Не забудьте додаткову батарею до мобільного телефону, сонячну батарею. Візьміть декілька гаджетів, за допомогою яких Ви у разі необхідності зможете вийти на зв’язок або з’ясувати свою географічну локацію.
Загроза грози. Коли Ви знаходитесь у горах і бачите різку зміну погодних умов, - хмари, затягнуте небо, імовірність грози або її початок, - це сигнал припинити сходження і, за можливості, спуститися вниз. Ніколи не потрібно зупинятися біля поодиноких дерев, - у них може вдарити блискавка.
Загроза загубитися. Не варто відхилятися від наміченого заздалегідь і обговореного з групою маршруту. Скрізь можна потрапити у небезпеку, - навіть ніби трохи звернувши зі шляху можна не розрахувати дорогу, загубитися, або потрапити у тупік чи в непрохідні умови.
Техніка безпеки. Перед тим, як відправитися в похід у гори вперше, варто пройти інструктаж з техніки безпеки поведінки в даній місцевині. Також ніколи не ідіть у гори без страхування, не ходіть по мокрому снігові і підступному грунті, не кидайте групу без нагальної потреби, наприклад задля фотокарток.
Особливості поведінки і спілкування, під час походу в гори
Керівник завжди правий. Справа у тому, що коли гід, інструктор, керівник походу взяв на себе відповідальність за захід, його організацію, маршрут, тощо, то має чіткий план як усе це має відбуватися, та таймінг. Будь-які суперечки і відходи від попереднього плану можуть збити режим походу, і призвести до небажаних наслідків. Тому на період походу варто довіритися керівникові, і не витрачати час на безглузді суперечки.
Не сваритися і допомагати один одному. У поході люди стають на даний проміжок часу сім’єю і найліпшими друзями. Тут варто забути про егоїзм і потреби власного Я у такому вигляді, як ми це звикли робити завжди. Потреби колективу виходять на перший план, і убезпечують існування в похідній групі. Якщо Ви справилися швидше із справою встановлення намету чи збору речей, - допоможіть решті команди, це пришвидшить пересування усієї групи. Не лінуйтеся допомагати під час приготування їжі, навіть якщо сьогодні не Ваша черга, чи коли справа йде про збирання хмизу. У групі в горах краще усвідомлювати себе командою і одним цілим організмом.
Обмежте спілкування з людьми не з Вашої групи протягом походу. Можливо, під час походу Ви зустрічатимете інших туристів чи місцевих мешканців. Не варто відволікатися на ці знайомства. У поході за все зовнішні контакти має відповідати керівник походу, спілкування решти за межами групи має бути лаконічним, ввічливим і обмеженим. Ви можете забалакатися і наразити себе на небезпеку загубитися.
Чого потрібно уникати в поході?
Ситуації «група в групі» . Інколи, особливо якщо в похід іде велика група, може виникнути ситуація, коли учасники розділяються на підгрупки. Це – стандартне явище, але у поході варто свідомо не дати своїм особистим симпатіям одержати гору над потребами групи. Такі ситуації можуть провокувати конфлікти, які геть не бажані в поході.
Неоднорідності фізичних можливостей учасників групи. Може статися, що частина учасників групи є новачками, а інші, - бувалі любителі гір. Між можливостями таких учасників і їх досвідом є суттєва різниця, тому краще формувати групу таким чином, щоб вона складалася з людей з приблизно однаковими фізичними можливостями.
Ігнорувати ігрову частину походу. Якщо Ваш похід у гори – не колегія професійних спортсменів, що намагаються підкорити непідступну вершину, а все ж таки явище задля задоволення, то підготуйтеся до посиденьок біля вогнища. Гарно, коли є можливість взяти з собою гітару, фотоапарат, атрибути для ігор, зошит із загадками тощо. Не потрібно робити з походу річ надто серйозну, оскільки він – частина оздоровчої практики для членів групи, місце, де можна перезавантажитися, потоваришувати і отримати новий цікавий досвід.